Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej – podstawowe informacje.
W reżimie prawa zamówień publicznych, w przypadku, gdy wykonawca lub potencjalny wykonawca kwestionuje procedurę zamówień publicznych, zarzucając procedurze niezgodność z ustawą – ma on możliwość złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).
Kto może złożyć Odwołanie do KIO?
Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej jest jednym ze środków ochrony prawnej. Uprawnionymi do skorzystania z tej ochrony są:
- Wykonawca;
- Uczestnik konkursu;
- Inne podmioty, jeżeli mają interes w uzyskaniu zamówienia lub nagrody w konkursie oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy (może to oznaczać, np. firmę, która jest potencjalnym wykonawcą, i kwestionuje zamówienie publiczne, przed złożeniem oferty).
Dodatkowo, uprawnionymi do skorzystania ze środków ochrony wobec ogłoszenia wszczynającego postępowanie o udzielenie zamówienia lub ogłoszenia o konkursie oraz dokumentów zamówienia, są:
- Organizacje ujawnione na liście prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (są to np. Izby gospodarcze, związki pracodawców, etc.); oraz
- Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Podstawy wniesienia Odwołania oraz termin
Ustawa wskazuje, że możliwe odwołanie przysługuje, w przypadku:
1) niezgodnej z przepisami ustawy czynności zamawiającego, podjętą w postępowaniu o udzielenie zamówienia, o zawarcie umowy ramowej, dynamicznym systemie zakupów, systemie kwalifikowania wykonawców lub konkursie, w tym na projektowane postanowienie umowy;
2) zaniechanie czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, o zawarcie umowy ramowej, dynamicznym systemie zakupów, systemie kwalifikowania wykonawców lub konkursie, do której zamawiający był obowiązany na podstawie ustawy;
3) zaniechanie przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia lub zorganizowania konkursu na podstawie ustawy, mimo że zamawiający był do tego obowiązany.
Termin na wniesienie odwołania jest uzależniony od rodzaju postępowania w zamówieniach publicznych.
Dla zamówień, których wartość jest równa lub wyższa niż wartość progów unijnych, należy złożyć odwołanie w terminie: 10 dni od dnia przekazania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub 15 dni od dnia przekazania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana w inny sposób.
W przypadku zamówień o wartości niższej od progów unijnych, należy złożyć odwołanie w terminie: 5 dni od dnia przekazania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub 10 dni od dnia przekazania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana w inny sposób.
Odwołanie może być również złożone na treść ogłoszenia wszczynającego postępowanie o udzielenie zamówienia lub konkurs lub wobec treści dokumentów zamówienia – terminy wynoszą odpowiednio 5 lub 10 dni, w zależności od tego, czy publikacja ogłoszenia następuje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej czy też w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Jaki jest koszt złożenia Odwołania do KIO?
Dla uprawnionego podmiotu, kosztem złożenia odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, jest wpis. Wysokość wpisu jest uregulowana w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania.
Zgodnie z Rozporządzeniem, wysokość wpisu jest uzależniona od wartości postępowania oraz jego przedmiotu. W rezultacie, wpis wynosi:
- w postępowaniu o udzielenie zamówienia na dostawy lub usługi lub w konkursie:
- 7 500,00 złotych – przy wartości zamówienia mniejszej niż progi unijne;
- 15 000,00 złotych – przy wartości zamówienia równej lub przewyższającej progi unijne;
- w postępowaniu o roboty budowlane:
- 10 000,00 złotych – przy wartości zamówienia mniejszej niż progi unijne;
- 20 000,00 złotych – przy wartości zamówienia równej lub przewyższającej progi unijne;
- w postępowaniu o udzielenie zamówienia na usługi społeczne i inne szczególne usługi:
- 7 500,00 złotych – przy wartości zamówienia mniejszej niż progi unijne;
- 15 000,00 złotych – przy wartości zamówienia równej lub przewyższającej progi unijne;
- w postępowaniu odwoławczym dotyczącym zaniechania przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia lub zorganizowania konkursu na podstawie ustawy, mimo że zamawiający był do tego obowiązany:
- 7 500,00 złotych – w przypadku zamówienia na dostawy lub usługi lub w konkursie;
- 10 000,00 złotych – w przypadku zamówienia na roboty budowlane.
Do kosztów postępowania zaliczają się również uzasadnione koszty stron postępowania, w tym przede wszystkim: koszty dojazdu, koszt profesjonalnego pełnomocnika (nie więcej niż 3 600,00 zł), wynagrodzenie biegłych oraz inne uzasadnione wydatki.

Rozstrzygnięcie przed Krajową Izbą Odwoławczą
Jeżeli odwołanie zostało złożone skutecznie i nie zawierało braków formalnych, KIO przystąpi do dalszej oceny odwołania. Na tym etapie, KIO bada zasadność złożonego odwołania – a w przypadku braku takiej zasadności, odwołanie może zostać odrzucone.
Może się tak stać m.in.: gdy odwołanie zostało złożone przez nieuprawniony podmiot, złożone po terminie lub okoliczności przywołane w odwołaniu zostały już w innym odwołaniu złożonym przez ten sam podmiot rozstrzygnięte (res iudicata).
Jeżeli nie ma podstaw do odrzucenia odwołania, Izba kieruje odwołanie na rozprawę.
Rozprawa przed KIO może się zakończyć w jeden z następujących sposobów:
- Oddaleniem odwołania; lub
- Uwzględnieniem odwołania w:
- Części; lub
- całości;
W przypadku uwzględnienia odwołania, Izba może np. nakazać wprowadzenie zmian do dokumentacji w zamówieniu publicznym, nakazać zmianę projektowanego postanowienia umowy albo jego usunięcie lub nawet unieważnić zawartą umowę.
Niewłaściwe postanowienia umowne (niezgodne z ustawą PZP), nierówne traktowanie wykonawców lub niewłaściwy wybór wykonawcy – to są jedne z częstszych przyczyn składania odwołania do KIO. Cechą charakterystyczną postępowania odwoławczego jest jego zmniejszony formalizm oraz szybkość postępowania. W praktyce, sprawia to, że jest to całkiem skuteczny środek ochrony prawnej wykonawców.
Krajowa Izba Odwoławcza działa przy Urzędzie Zamówień Publicznych w Warszawie.
Zapraszamy wykonawców oraz potencjalnych wykonawców, w przypadku potrzeby przygotowania odwołania oraz reprezentacji przed KIO.