Obiekty sportowe – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?
Pierwszym etapem Inwestycji, przed wbiciem przysłowiowego szpadla w ziemie, jest spełnienie wszystkich wymagań administracyjno-prawnych związanych z budową. Zgodnie z prawem budowlanym przez obiekt budowlany, należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Przeglądając orzecznictwo, można zauważyć, że jeżeli w ramach prac zostanie wytworzony obiekt budowlany i będzie on się składał z wyrobów budowlanych (nawierzchni sportowej, urządzeń) to taka budowa podlega pod regulacje prawa budowlanego.
Prawo budowlane – zgłoszenie, pozwolenie na budowę
Inwestor zainteresowany wybudowaniem obiektu sportowego, w postaci boiska, kortów czy placu zabaw powinien uwzględnić obowiązek uzyskania odpowiednich pozwoleń.
W prawie budowlanym generalnie występują dwie procedury dopuszczające wykonanie inwestycji budowlanej. Są to:
- określona w art. 28 prawa budowlanego – procedura uzyskania pozwolenia na budowę danego obiektu; oraz
- określona w art. 29 prawa budowlane – procedura „uproszczona” polegającą na tak zwanym „zgłoszeniu” inwestycji do lokalnych organów architektoniczno-budowlanych.
Uzyskanie pozwolenia na budowę wiąże się z obowiązkiem przedstawienia szeregu dokumentów, takich jak projekt budowlany, który powinien się składać z: projektu zagospodarowania działki, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. Do dokumentacji należy dołączyć także wymagane opinie, pozwolenia etc.
Procedura „zgłoszenia” jest. uproszczoną procedurą, w ramach której, wymagana jest mniejsza liczba dokumentów. Prostota tej procedury polega na mniejszym formalizmie oraz szybszym uzyskaniu decyzji – a w zasadzie nieraz tzw. „milczącej zgody”. Oznacza to, że po złożeniu zgłoszenia oraz upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku, w przypadku braku sprzeciwu urzędu – można legalnie rozpocząć budowę. Niezależnie od „uproszczonej” procedury, obiekt nie może być sprzeczny z przepisami prawa budowlanego oraz rozporządzeniu o warunkach zabudowy/MPZP.
Prawo budowlane a budowa boisk i placów zabaw
Generalnie, przepisy prawa budowlanego (art. 29 ust. 1 pkt 20), dopuszczają budowę:
- boisk przyszkolnych; oraz
- boisk, kortów tenisowych, bieżni służących do rekreacji
na podstawie „zgłoszenia”. Jest to relatywnie łatwa droga administracyjna, aby legalnie wybudować obiekt.
Orzecznictwo Sądów Administracyjnych potwierdza możliwość wykonania budowy boiska lub placu zabaw na podstawie zgłoszenia. Dotyczy to przede wszystkim obiektów sportowych, które są w formie otwartej, czyli jako tereny sportowe przeznaczone do uprawiania sportów na świeżym powietrzu (np. piłki nożnej, siatkówki). Boiska oraz obiekty sportowe zaprojektowane pod namiotem lub halą wymagają już uzyskania pozwolenia na budowę.
Uproszczona procedura zgłoszenia dotyczy budowy infrastruktury sportowej takiej jak płyta boiska piłkarskiego, boiska wielofunkcyjnego, instalacji nawierzchni (np. sztuczna trawa lub poliuretan) oraz montaż urządzeń niezbędnych do uprawniania danej dyscypliny (np. bramki na boisku albo słupki na korcie). Należy mieć na uwadze, że w zależności od interpretacji boisko może składać się jedynie z ww. elementów, a może również być interpretowane wraz z dodatkową infrastrukturą np. oświetlenie, piłkochwyty, ogrodzenie etc.
Korty do Padle
Pewną nowością w ramach obiektów sportowych, jest budowa kortów do padla, tj. sportu będącego połączeniem tenisa oraz squasha. Mimo dużo większej infrastruktury (kort uwzględnia szklane ściany), wydaje się, że tego typu kort również powinien mieścić się w definicji „kortów” służących do rekreacji i w rezultacie procedura zgłoszenia powinna być wystarczająca. Jednakże, ze względu na stosunkowo świeży rodzaj inwestycji należy śledzić orzecznictwo i decyzje organów, czy jednak nie należy takiej budowli interpretować jako budowli, która wymaga pozwolenia na budowę.
Umiejscowienie obiektów sportowych
Lokalizacja obiektów sportowych powinna być zgodna z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1065 z późn. zm.).
W rozporządzeniu explicite wyszczególniono umiejscowienie placów zabaw oraz miejsc rekreacji (§40 Rozporządzenia). Przepis odnosi się do osiedli objętych jednym pozwoleniem na budowę, w których należy przewidzieć place zabaw dla dzieci. W rozporządzeniu, ustawodawca wskazał również minimalną odległość, placów zabaw, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych od innych elementów infrastruktury, która powinna wynieść co najmniej 10 metrów od (i) linii rozgraniczających ulicę, (ii) od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, oraz (iii) od miejsc gromadzenia odpadów.
Przepisy regulują również odległość elementów infrastruktury sportowej (boisk, plac zabaw) od terenów przeznaczonych na parkingi pojazdów. W zależności od wielkości parkingu, obiekt sportowy powinien być oddalony o co najmniej 7 metrów, nawet do 20 m (w przypadku największych parkingów). Zostało to szczegółowo opisane w §19 Rozporządzenia.

Droga a boisko sportowe lub plac zabaw
Rozporządzenie wskazuje, na konieczność usytuowania obiektów typu siłownia plenerowa, boisko oraz plac zabaw w odległości co najmniej 10 metrów od linii rozgraniczającej ulice. Jako linie rozgraniczającą ulice należy uznać każdą granice drogi (bez znaczenia od rodzaju drogi), czyli teren przeznaczony na pas drogowy lub pasy drogowe ustalone w miejscowym planie zagospodarowania.
Odległość należy liczyć, od najbliższej krawędzi/fragmentu infrastruktury sportowej.
Sąsiedztwo torów kolejowych lub infrastruktury energetycznej
Warunki zabudowy wskazują, że żadne budowle – w tym boiska, place zabaw nie powinny być usytuowane w pobliżu torów kolejowych. Minimalna odległość od torów kolejowych to 10 m od granicy obszaru kolejowego, przy czym odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m.
Podobnie obiekty budowlane nie mogą być zlokalizowane w zbyt bliskiej odległości od linii napięcia energetycznego. Dokładna odległość obiektów od linii napięcia jest uzależniona od rodzaju linii (czy linia niskiego-, średniego-, wysokiego- napięcia).
Inwestorów zainteresowanych wsparciem w realizacji obiektu budowlanego (w tym obiektu sportowej infrastruktury), zapraszamy do kontaktu.